Site Rengi

E-Ticaret Siteleri

03.01.2020
844
E-Ticaret Siteleri

E-ticaret; 1995 yılından sonra tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin dijital ortamda online olarak yapılması kavramıdır. E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir.

Türkiye’de ve dünyada geleneksel pazarlama yöntemlerine ve satış faaliyetlerine e-ticaret’i de ekleyen kuruluşlar, sadece belirli bir lokasyona ve noktaya satış yapmanın ötesine geçerek, süreçlerine e-ticaret’i de dahil etmeye başlamıştır.

E-ticaret özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için çok uygun bir ticaret şeklidir. E-ticaret, belirli bir satış noktasının dışına çıkarak satışların artmasına ve daha hızlı ödemeleri slim alınmasına olanak sağlamaktadır. Fiziki mağaza sahibi olan işletmeler içine-ticaret önemli bir satış kanalıdır.

E-Ticarette İş Modelleri
E-Ticarette İş Modelleri Nedir ?

E-ticarette iş modelleri, platforma göre, iş modeline göre ve çalışma prensibine göre 3 farklı iş modeli kategorisinden inceleyeceğiz.

Çalışma şekline göre

B2C: Business to Consumer (Firmadan tüketiciye), dünyada en çok kullanın e-ticaret iş modeli B2C’dir. Firmalar ürünlerini direkt son tüketiciye ulaştırırlar. Geniş ürün yelpazesi ile milyonlarca tüketiciye ulaşılabilir.

B2B: Business to Business (Firmadan firmaya), e-ticaret firmaların ürün tedarik aşamasından kullandığı iş modelidir. E-ticaret firmaları ürün tedarik ederek, tedarikçi firma ile arasında XML akışı sağlanır. Bu XML akışından, mevcut ürünlerin stok durumları ve ürün bilgileri ile e-ticaret firmalarına kolaylık sağlar, bu yönüyle stok maliyetinden kaçınılmış olur.

C2C: Consumer to Consumer (Tüketiciden tüketiciye), firmalar ürünlerini direkt tüketiciye aracı firmalar ile göndeririler, burada aracı e-ticaret sitesi C2C iş modelini uygulayıp, satılan üründen komisyon usulü gelir elde etmektedir. Ülkemizden bunun en büyük örneği gittigidiyor olmaktadır.
Diğer çalışma şekillerine göre iş modelleri;

  • C2B iş modeli: Tüketiciden Firmaya
  • B2E iş modeli: Firmadan Çalışana
  • G2G iş modeli: Devletten Devlete
  • G2B iş modeli: Devletten Firmaya
  • B2G iş modeli: Firmadan Devlete
  • G2C iş modeli: Devletten Tüketiciye/Vatandaşa
  • C2G iş modeli: Tüketiciden/Vatandaştan Devlete

İş modeline göre

Yatay E-ticaret: Yüksek miktarda ürün veya ürün gruplarının yer aldığı e-ticaret iş modelidir. Sektörde ki B2C e-ticaret siteleri bu iş modelini de kullanmaktadır. Bu iş modeline uyan e-ticaret siteleri için yüksek bir sermaye olması gerekmektedir. Ürünlerin pazarlamasını, gönderilmesini ve lojistiğini aynı anda yapacak bir ekip maliyet gerektirmektedir.

Pazaryeri: Pazar yeri girişimleri, satıcılarla tüketicileri buluşturup, ürün veya hizmet satmasını sağlayan e-ticaret siteleridir. Pazaryeri e-ticaret siteleri doğrudan satıcı değildir.Satıcı ve tüketici arasından aracılık yaparak belli komisyon ücreti alırlar. Pazar yeri iş modeli C2C’dir

Dikey E-ticaret: Belli bir ürün grubuna odaklanarak, kurulan e-ticaret sitesinden sadece bunun satış ve pazarlamasını yapan iş modelidir.

Özel Alışveriş: Bu iş modelinin diğer adı da Private Shopping olarak kullanılmaktadır. Bu iş modelini kullanan sitelerde, belirlenen markaların sezon sonu ürünleri uygun fiyattan satılarak gelir elde edilir.

Fırsat Siteleri: Bu iş modeli yapı olarak Özel Alışveriş iş modeline de benzemektedir. Uygun fiyatlara sunulan ürün ve hizmetlerin indirimli olarak satarak gelir elde edilmektedir.

Platforma göre

Mobil E-ticaret: Gelişen teknoloji ile nerdeyse her bireyin akıllı telefon veya tableti bulunmaktadır. Bu iş modelinden ürünler mobil platformlar, uygulama marketleri aracılığıyla tüketiciye ulaştırılmaktadır.

Sosyal E-ticaret: Popüler sosyal ağlar üzerinde bulunan reklam ağlarında yayınlanan ürün veya hizmet şablonları tüketiciye ulaştırılmaktadır. İş modeli olarak yeni bir iş modelidir.

Mocrea olarak sizlerde e-ticaret projelerinizde deneyimli e-ticaret ekibimizden destek alarak, verimli iş planlaması yaratıp projelerinize en aza indirgenmiş riskler ile girebilirsiniz. E-ticaret Danışmanlığı hizmetimizden yararlanmalı ve hayallerinizi gerçekleştirmek için doğru bir adım atmalısınız.


Ürün Sipariş Formu