Site Rengi

Java Uygulama

03.01.2020
1.108
Java Uygulama

Java, 1991 yılında Sun şirketi çatısı altında kurulan ‘Green Team’ adlı on üç kişilik bir ekip tarafından hazırlandı. Green Team, bilişim teknolojileri üzerinde araştırma geliştirme yapmayı hedefleyen bir ekipti. Bu ekip geleceğin teknolojisinin ev elektroniği cihazlarda ve kişisel elektronik cihazlarda olduğuna inanıyordu. İlk çalışmaları ‘Star Seven’ adlı bir kontrol cihazıydı. Bu elektronik aygıt birçok cihazı kontrol edebiliyordu ve kontrol edebilmesinin temelinde herhangi bir platforma bağlı olmayan Oak dili vardı. Hemen her yeni buluş gibi bu buluş da ilk başlarda pek kabul görmedi. Bu başarısızlık Green Team’in ilk başarısızlığıydı fakat onlar yeni bir bakış açısıyla çalışmalarına devam ettiler. Uzun çalışmalar sonucunda ortaya daha sonra adı Hot Java olarak değişecek olan WebRunner adlı internet tarayıcısı çıktı. Java’nın kurucu ekibinde bulunan James Gosling geliştirdikleri bu teknolojiyi “Web ile aynı zamanda geliştirilen, Web’in içeriğini ulaşılabilir hale getiren bir iç çamaşır” olarak tanımladı. Java kelime anlamı; bir tür kahvedir. Peki Java programlama dili nedir? 1996 yılında geliştirilmeye başlanan açık kodlu, nesneye yönelik, tüm platformlardan bağımsız, çok işlevli, yüksek seviye, yüksek performanslı, adım adım işletilen bir dildir. Java, artık tüm bilgisayarlar ve mobilde bulunan bir programlama dilidir. Siz de Java eğitimi almak isterseniz Bilişim Eğitim Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Java İle İlgii Merak Edilenler
  • Java Nasıl Ortaya Çıktı?
  • Java Programlama Ne İşe Yarar?
  • Java Nedir Nerelerde Kullanılır?
  • Java’nın Özellikleri Nelerdir?
Ürün Görselleri

Java Nasıl Ortaya Çıktı?

Java, Oak’tan bağımsızlaşarak 23 Mayıs 1995 tarihinden açık kullanıma sunuldu ve çok büyük bir ilgiyle karşılaştı. Sun şirketinin 2010 yılında Oracle tarafından satın alınması ile birlikte Java’nın da sahibi değişmiş oldu. Aslında Java açık kaynak kodlu bir programlama dilidir yani Sun yalnızca Java’yı lisanslamak ile yükümlü bir firmadır.

Java; Java Community Process-JCP (Java Topluluk İşlemleri) tarafından geliştirilmektedir. Bu geliştirme işlemi ise herkesin rahatça katkı sunabileceği ve kararlara katılabileceği bir ortamda yapılır. Java’nın geleceği hakkındaki tüm kararlar oy çokluğu ile alınır. Java standartlarının açık olması, onu özgür bir yazılım haline getirmiştir.

Java’nın doğasında nesne merkezlilik vardır. Yani Java ile çalışacaksanız öncelikle Nesne Yönelimli Programlama bilmeniz gerekir. Nesne Yönelimli Programlama’yı Kavram Yordamsal Programlama’dan ayıran en önemli özellik adında olan nesne kavramıdır. Nesne Yönelimli Programlama, bir programın birbiri ile iletişim kurabilen birimler ve nesnelerden oluştuğunu varsayar. Bu nesnelerin her biri kendi başına veri işleyebilir, diğer nesnelerden bilgi alabilir ya da diğer nesneler ondan bilgi alabilir. Bu açıdan nesne insan doğasındaki nesne adı verilen varlıklara değil doğrudan insan doğasına benzeyen bir yapıdadır. Kavram Yordamsal Programlama ise tüm program bir komut dizisinden ya da fonksiyonlar kümesinden oluşur. Nesne Yönelimli Programlama, programların boyutunu düşürür, karmaşıklığı giderir, geliştirmeyi kolay hale getirir ve bakım maliyetlerinin düşmesine yardımcı olur.

Java Programlama Ne İşe Yarar?

Java platformdan bağımsız çalışan, yüksek hızlı, basit tasarımlı, güvenli, nesne tabanlı ve dinamik bir programlama dilidir. Java; Windows sürümleri, Mac OS, HP-Unix, Sun Solaris, Redhat Linux, Ubuntu, CentOS gibi platformlarda çalışabilir. Java kullanım alanları oldukça geniştir. Herhangi bir platformda yazılan bir yazılımı diğer sanal platformda çalıştırmak için Java programlama dili kullanılır. Web tarayıcısı ve erişilebilir web hizmetleriyle çalışacak programlar oluşturmak için Java kullanılır. Online forumlar, anketler, HTML formları ve mağazaları işleme ve daha fazla sunucu tarafı uygulamaları geliştirmek için Java kullanılır. Üst düzey özelleştirilmiş uygulama ve hizmetler oluşturmak adına Java dili kullanılarak uygulamalar ve hizmetleri birleştirmek için Java kullanılır. Son olarak uzak işlemciler, cep telefonları, kablosuz modüller, ağ geçitleri, tüketici ürünleri, sensörler, mikro denetçiler ve tüm elektronik aygıtlar için güçlü ve verimli uygulamalar yazmak adına Java kullanılır.

Java Nedir Nerelerde Kullanılır?

Java’nın kullanıldığı cihazlar oldukça çeşitlidir. Java programlama dili; bilgisayarlarda, cep telefonlarında, veri depolama merkezlerinde, oyun konsollarında, internet uygulamalarında, Blu-ray disk sürücülerde ve yeni nesil akıllı televizyonlarda kullanılır. Günümüzde 3 milyar cep telefonunda Java bulunmaktadır. Blu-ray disk oynatıcıların tamamında Java kullanılır. Şirket bilgisayarlarının % 97’sinde Java yüklü haldedir. 125 milyon akıllı TV cihazı Java’yı kullanır.

Java’nın Özellikleri Nelerdir?

Java, nesne tabanlı bir programlama dili olduğu için Java’da her şey bir nesnedir. Java, tüm platformlardan bağımsız olarak çalışabilir. Bu program bir kez derlendikten sonra tüm platformlarda çalışabilir. Oldukça basit bir programlama dili olduğu için öğrenilmesi kolaydır. Güvenli bir programlama dili olduğundan dolayı virüs bulaşmayan ve başka kişilerin giremeyeceği programlar yazılmasına izin verir. Java kodu derlendikten sonra doğal mimariye sahip bir şekle girer. Derlenmiş Java kodu her platformda ve ortamda çok rahat bir şekilde çalışabilir. Java ile birden fazla görev yapabilecek düzeyde programlar yazmak olanaklıdır. Java’nın byte kodları yerel makine talimatlarına dönüşür ve hiçbir yerde depolanmaz, yani adım adım yorumlanan bir yapıya sahiptir. Java’nın just-in-time compiler adı verilen tam zamanında derleme özelliği yüksek performanslı ve yüksek hızlı çalışmasına imkan tanır. Java; C ve C++ gibi dillere oranla çok daha dinamik bir programlama dilidir.

Ürün Sipariş Formu

    ETİKETLER:
    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.