Site Rengi

İOS Mobil Uygulama

03.01.2020
1.075
İOS Mobil Uygulama

iOS Nedir, iOS ilk ismi iPhone OS (operating system) olan Apple firmasının ilk olarak 2007 yılında kullanıma sunduğu bir mobile platform işletim sistemidir. İlk olarak sadece iPhone için geliştirilmiş olsa da sonradan iPod ve iPad cihazlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

İOS İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
 • iOS Ne İşe Yarar?
 • iOS Nasıl Bir İşletim Sistemidir?
 • Çoklu Görev Mümkün mü?
 • Güncellemeler Ücretli mi?
 • Her Küçük Yayınla Aygıtımı Güncellemeli miyim?
İos Görselleri

iOS Ne İşe Yarar?

Dünyaca ünlü teknoloji firması Apple, akıllı telefonların yanı sıra iPad ve iPod Touch gibi cihazlarıyla teknoloji alanında öncü bir role sahip. Apple’ın mobil işletim sistemi olan iOS, iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarını çalıştırmaya yarayan bir işletim sistemi. 2007’de iPhone ile birlikte iOS’un piyasaya sürülmesinden bu yana teknoloji dünyasında her şey sil baştan değişti diyebiliriz. Başlangıçta iPhone işletim sistemi olarak bilinen iOS, iPad’in tanıtımıyla değiştirildi.

Bir sonraki sayfaya geçmek için parmağınızı ekranda kaydırmak veya uzaklaştırmak için parmaklarınızı sıkıştırmak gibi basit hareketler için çoklu dokunuşlu bir ara yüz kullanır. Mobil cihazların en popüler uygulama mağazası olan Apple App Store’da indirilmeye hazır 2 milyondan fazla iOS uygulaması bulunuyor.

iOS Nasıl Bir İşletim Sistemidir?

En basit ifadeyle işletim sistemini, kullanıcıyla cihaz arasındaki bağ olarak tanımlayabiliriz. İşletim sistemi, uygulamalarının komutlarını yorumlar. Bu uygulamalara, çoklu dokunmaya duyarlı ekran yoluyla erişim sağlar.

İOS gibi mobil işletim sistemleri, diğerlerinden oldukça farklıdır, çünkü her uygulamayı kendi koruyucu kabuğuna koyar, bu da diğer uygulamaların kurcalanmasını önler. Böylece, bir virüsün mobil işletim sistemindeki uygulamaları etkilemesini imkansız hale getirir. Uygulamalar etrafındaki koruyucu kabuk aynı zamanda sınırlamalar da getirir, çünkü uygulamaların birbirleriyle doğrudan iletişim kurmasını önlenir.

Çoklu Görev Mümkün mü?

Kısa cevap: Evet. Apple, iPad’in yayınlanmasından kısa bir süre sonra sınırlı bir çoklu görev şekli ekledi. Bu çoklu görev, müzik çalma gibi işlemlerin arka planda çalışmasına izin verdi. Ayrıca, ön planda olmasalar bile uygulamaların bazı kısımlarını bellekte saklayarak hızlı uygulama değiştirme olanağı sağladı. Apple daha sonra bazı iPad modellerinin kaydırmalı ve bölünmüş görünümlü çoklu görev
kullanmasına izin veren özellikler ekledi. Bölünmüş görünüm, ekranı ikiye böler ve ekranın her bir tarafında ayrı bir uygulama çalıştırmanıza izin verir.

Güncellemeler Ücretli mi?

Apple, işletim sistemindeki güncellemeler için ücret almaz. Apple ayrıca, iOS aygıtlarının satın alınmasıyla iki yazılım ürün takımı da sunar:

 • Bir kelime işlemci, elektronik tablo ve sunum yazılımı içeren iWork ofis uygulamaları paketi
 • Video düzenleme yazılımı, müzik düzenleme içeren iLife paketi ve fotoğraf düzenleme yazılımı.

Safari, Mail ve Notes gibi Apple uygulamaları, işletim sistemiyle birlikte varsayılan olarak gönderilir.

Apple, yaz başında Apple’ın geliştirici konferansında yapılan duyuru ile yılda bir kez iOS’ta büyük bir güncelleme yapma kararını açıkladı. Bu ücretsiz sürümler işletim sistemine önemli özellikler katıyor. Bununla birlikte Apple, yıl boyunca hata düzeltme sürümleri ve güvenlik düzeltme ekleri de yayınlıyor.

Her Küçük Yayınla Aygıtımı Güncellemeli miyim?

Vasat bir Hollywood filmi senaryosu gibi görünse de, yazılım geliştiricileri ile bilgisayar korsanları arasında devam eden bir savaş – ya da en azından devam eden bir maç – var. Yıl boyunca küçük yamalar genellikle cihazın güvenlik katmanındaki yamaları delmeyi amaçlar. İPhone veya iPad’iniz bekleyen bir güncelleme konusunda sizi uyardığında, bir veya iki gün içinde kurun. Yayın küçük görünüyor olsa bile iPad veya iPhone’unuzu güncelleyin. Cihazınızı iOS’un En Yeni Sürümüne Güncelleme İPad, iPhone veya iPod Touch’ınızı güncellemenin en kolay yolu, zamanlama özelliğini kullanmaktır. Yeni bir güncelleme yayınlandığında, cihaz gece güncellemek isteyip istemediğinizi
sorar. Basitçe iletişim kutusunda Daha Sonra Yükle’ye dokunun. Yatmadan önce cihazınızı şarja takmayı unutmayın.

Ürün Sipariş Formu

  ETİKETLER:
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.