Site Rengi

Haber Web Siteleri

03.01.2020
1.167
Haber Web Siteleri

İnternet haber sitesi nedir? İnternet haber sitelerinde kimler çalışır?

Bugün internet haber siteleri listesi yapmaya kalkarsak, muhtemelen adını bile duymadığınız binlerce irili ufaklı haber sitesi ile karşılaşırsınız. Ancak biz bu yazımız da genel olarak yukarıda sorduğumuz bu iki sorunun cevabını dilimiz döndüğünce cevaplamaya çalışacağız.

Günümüzde internetin neredeyse erişemediği yer kalmadı. Bu yaygınlaşmanın artması ve evlere -önce bilgisayar- ardından akıllı telefonların girmesiyle de artık anlık bilgi akışı durdurulamaz oldu. 2018 yılı itibariyle, Türkiye’yi ele aldığımız vakit, yüzlerce internet haber sitesi, binlerce blog sitesi mevcut. Geleneksel gazeteciliğin yani bildiğimiz kağıda basılan haberin yerini, internet haber siteleri almış durumda. Çünkü insanlar ‘haber almak, haberdar olmak’ kısaca bilmek istiyor.

Geleneksel gazetecilik tam anlamıyla bitmedi fakat farklı bir yöne doğru yol aldı. İnternet haberleri (internet gazeteciliği) ile geleneksel gazetecilik birbirine entegre edilmeye çalışılıyor. Son 10 yılda birçok gazete ‘kapatıyoruz’ kararı aldı bunun tabii ki en önemli sebebi, tirajlarının düşmesi ve maliyetlerin günden güne yükselmesi; yani kısaca ‘para’… Artık internet haber siteleri, gazetecilik sektörünün gelmiş olduğu son nokta diyemesek de, geldiği ‘ilginç’ bir nokta diyebiliriz. Şimdi biraz haber sitesi nedir? İnternet haberleri nedir? konusuna değinmek istiyorum.

Ürün Özellikleri

İnternet haber siteleri, internet kullanıcılarının güncel içerikler ile yani anlık haberler ile bilgilendirilmesini sağlayan, çoğunlukla haber ajanslarından gelen haberler ile desteklenen web siteleridir. Tüm internet haber siteleri bu şekilde çalışıyor diyemeyiz tabii. Çünkü birçok gazetenin, internet haber sitesi de bulunuyor ve dünyada da en çok güvenilir kaynak kabul edilen gazetelerin kendi internet haber siteleri oluyor.

Yüzlerce internet haber sitesi var demiştik. A’dan Z’ye bir sıralama yapmaya çalışıp internet haber listesi oluşturmaya çalışsak sanırım saatlerimizi alır. Bu nedenle internet haber siteleri listesi yapmaktan ziyade. Ülkemizde bu işin amiral iki gemisinden küçük bir örnek vereceğim. Türkiye’den internet haber sitelerine örnek vermek gerekirse, bu işin ‘ilkleri’ olarak kabul edeceğimiz. ‘Milliyet ve Hürriyet’ gazeteleri olarak göze çarpıyor. Yazının başında, yüzlere internet haber sitesi olduğundan bahsetmiştik. Fakat verdiğimiz örnek sadece bu iki gazete oldu… Peki neden?

Bunu bildiğimiz ‘pasta’ ile açıklayalım: İnternet haberciliğini büyük bir pasta olarak görelim. Herkes bu pastadan belli bir miktarda pay alıyor ama kim ne kadar alıyor önemli olan bu. Dile getirdiğimiz bu iki internet haber sitesi, hem Türkiye’nin en çok gazetelerinden biri, hem de Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan internet haber siteleri olma unvanını taşıyor.

İnternet haber sitelerinin çalışma düzeninden yani var olan çalışma bürokrasisinden basitçe bahsetmek istiyorum. Yani orada çalışanlar kim? Neler yapıyorlar?

Farklı Haber Siteleri Görselleri


Ürün Sipariş Formu

    ETİKETLER: