Site Rengi

Bing Arama Motoru

Bing Nedir? Microsoft şirketinin yeniden tasarlayıp güncelleyerek Google şirketinin arama motoruna rakip olarak çıkarılan Bing, 2009 yılında Yahoo ile anlaşma imzalayarak, Yahoo arama sonuçlarında Bing arama sonuçları yer alarak kullanacaktır. Günümüzde arama motorlarının bilgi edinebilmek için en kısa yoldan ve sağlam bilgi kaynaklarını bulmaya çalışarak elde etmeye çalışıyoruz. Bing arama motoru bize bunu sağlamaktadır. Bing dikkat çekici olarak da aramalar yapıldığı sırada yerelleştirilmiş aramalar özelliğini kullanmaktadır. Bu özellikte arama motorları arasında daha çok tercih edilmesini sağlamaya başlamıştır.

Bing Bilgi ve Kullanım
 • Bing Nedir?
 • Bing Hakkında Bilgi
 • Bing’i Kişiselleştirme
 • Bing İstatistikleri
Bing Görselleri

Bing Hakkında Bilgi

Bing Nedir? Diye kısaca bahsettikten sonra daha öncesinde bilinen adı ile Windows Live Search olan Bing arama motoru, Microsoft tarafından sunulmuş olan arama motordur. Microsoft arama motoru demek yerine karar verme motoru demeyi tercih ediyorlar. Türkçe dahil olmak üzere 58 dilde kullanılabiliyor. Bing’in en büyük özelliklerinden biriside arama sonuçlarında reklam yayınlanmamasıdır. Bing ana sayfasında ger gün farklı bir resim kullanılarak yayınlanmaktadır. Sadeliğe önem verilen Bing arama motorunun, diğer arama motorları gibi kendi algoritması sayesinde web sitelerini yayınlamaktadır. Arama sonuçlarında Bing kullanan kişinin sayfanın sağ tarafında bulunan “İlgili aramalar” kısmında, aradığı terimleri en yakın terim olarak kullanıcıya göstermektedir. Arama terimi ile ilgili çıkan sonuçları 10 tane web sitesi olarak sıralanmış sayfalar olarak göstermektedir. Bing 3 sütunlu bir tasarım ile kullanmaktadır. Bing arama motorunun sunduğu servisler; Webmaster servisleri, mobil servisler, geliştiriciler için sunduğu servisler, Bing Tweets ve Bing Rewards olarak yer almaktadır. Bing.com sayfasını açtığınız zaman Türkiye sayfası ekranınıza gelerek ülkenizi veya yaşadığınız bölgeyi seçmenizi de sağlamaktadır.

Bing’i Kişiselleştirme

Bing Nedir? Sorsundan Sonra Bing hakkında detaylı bilgilere devam edelim.
Yapacağınız işlemleri bir miktar kişiselleştirebilmesi mümkündür. Bunu yapabilmeniz için ekranın sağ üstünde yer alan “Ek Özellikler” linkini tıklayarak devam etmeniz gerekmektedir. Karşınıza çıkacak olan pencerede Tercihler menüsündeki yaşadığınız şehir, görüntülenme dili, cinsel içerik filtresi isteyip istemediğiniz ve her sayfada kaç sonucun çıkacağını belirleyerek değişiklikler yapabilirsiniz. Tercihler arasında yapabileceğiniz kişiselleştirme bakımından sayfanın arama dilini de özelleştirerek sadece Türkçe olanları ve bir başka dil olarak çıkan sonuçların görüntülenmesini isteyerek daha kapsamlı arama yapabilmektedir.

Bing İstatistikleri

 • Bing arama motorunu ziyaret eden kişilerin büyük bir çoğunluğunu öğrenciler oluşturmaktadır.
 • Dünya’nın en iyi internet sitesi sıralamasında 25.dir.
 • Amerika’nın en iyi 11. İnternet sitesidir.
 • Bingarama motorundan hemen çıkma oranı %36.70 olarak hesaplanmıştır.
 • Arama motorları arasında Bing, bir ziyaretçinin ortalama geçirdiği vakit 3 dakika 55 saniye olarak saptanmıştır.

Ürün Sipariş Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.