Site Rengi

Ask Arama Motoru

Ask.com ilk defa kurulduğunda Garret Gruener ve David Warthen projenin adını Ask Jevees olarak adlandırmıştı. Daha sonradan yükselişe geçen internet servisinin çok daha kısa ve akılda kalıcı olması, rakipleriyle kolayca baş edebilmesi için adı “Ask” yani Türkçe’de “Sor” manasına gelen ismiyle değiştirilmiştir.

Ask.com Bilgi
  • Ask.com Nedir
  • Ask.com Kim Kurdu ?
  • Ask Ne Demek ?
  • Ask.com Toolbar ?
Ürün Görselleri

Ask Jeeves, Garrett Gruener ve David Warthen tarafından 1996 yılında Kaliforniya’da kurulan arama motorudur. Orijinal yazılımı Gary Chevsky’ye aittir. İlk kurulduğunda aranan kelimeleri ayarlayan 100 civarı editör interneti dolaşır ve insanların faydalanacağı en iyi sitelerin sonuçlarda görüntülenmesini sağlarlardı. Bu Ask Jeeves’e büyük bir güvenilirlik kazandırdı. Zaten ask.com domainini almalarının amacı da buydu. Çünkü ask sormak anlamındadır. Siz onlara bir soru soracaksınız onlar da güvendiğiniz birine sormuşsunuz gibi sonuçları görüntüleyeceklerdi. Ama bu çok zahmetli bir işti. Bu yüzden son yıllarda editör sayılarını 10 civarına düşürdüler. Hala editör tavsiyelerini görüntülüyorlar ama bunun yanında İkincil sonuçları gene kendilerinin sahibi olduğu Teoma’dan alıyorlar. Teoma Ask Jeeves’in crawleridir yani botudur.

Ask.com Toolbar

Ask arama motoruyla birçok bilgisayar kullanıcısı Ask.com Toolbar aracılığıyla tanışır. Ask.com Toolbar’ı genellikle ücretsiz yazılımlarla veya Java gibi ücretsiz add-ons’larla birlikte dağıtılır ve kullanıcı kurulum aşamasında işaretli tiki kaldırmaması halinde Ask.com’un toolbar’ı mevcut ve kullanılan internet tarayıcısına yüklenir.

Ask.com gibi ücretsiz Toolbar ve daha birçok eklentiyi bilgisayarınıza kurmak istemiyorsanız, kurduğunuz yazılımlardaki tüm aşamaları birer birer takip etmeniz oldukça büyük öneme sahip. Tüm aşamaları okuyun ve özellikle işaretli tiklerin size ne dediği hakkında bilgi sahibi olun. Böylece bu ve benzeri toolbar’ların bilgisayarınıza farkında olmaksızın yüklenmesine engel olabilirsiniz.

Ask.com Silme

Ask.com genellikle ücretsiz olarak dağıtılan yazılım ve eklentilerin kurulumu aşamasında bilgisayarınıza yüklenir. Ücretsiz olarak yazılım geliştiren bazı geliştiriciler Ask.com’u önerme vb. şekillerde yazılımları üzerinden ufakta olsa gelir elde etmek isterler. Bu nedenle Ask.com’un siz farkında olmadan da kurulmasını sağlayabilirler.

Ask.com bilgisayarınıza zararlı bir virüs değildir. Dolayısıyla yalnızca bilgisayarınızdan Program ekle ve Kaldır’ı ziyaret ederek, bilgisayarınıza yüklü programlar listesinden “Ask.com Toolbar” seçeneğini bulup kaldırarak Ask’ın bilgisayarınızı terk etmesini salayabilirsiniz.

Ürün Sipariş Formu

    ETİKETLER:
    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.