Site Rengi

Android Mobil Uygulama

03.01.2020
694
Android Mobil Uygulama

Android cihaz kullanan sayısı 2 milyarı aşmış bir durumda. Peki dünya üzerinde bu kadar çok kullanıcı sayısına ulaşmış olan Android nedir? Android uygulamalar yapmak için hangi bileşenleri kullanıyoruz? gibi soruların cevaplarına bakalım.

Android İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
 • Android nedir?
 • Android Uygulama Temelleri nedir?
 • Activity(Etkinlik)
 • Service(Servis)
 •  Content Providers(İçerik Sağlayıcılar)
 • Broadcast Receivers(Yayın Alıcılar)
Android Görselleri

Android nedir?

Android, Linux tabanlı geliştirilmiş olan bir işletim sistemidir. Bundan dolayı açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Google ve Open Handset Alliance tarafından geliştirildi ve 2007 yılında duyuruldu.

Android ile geliştirilen uygulamalar çeşitli bileşenlerin bir araya gelmesi ile meydana gelir.Genel olarak uygulamalar ekranlardan meydana gelir. Bu işlem için bileşen olarak Activiy kullanılır. Uygulamalarımızda arkaplanda kullanıcıdan bağımsız olarak işlemler yapabilmek için Service bileşenini kullanırız. Yani bir uygulama çeşitli bileşenlerin bir araya gelmesi ile meydana gelir. Bu bileşenler arasındaki iletişimi Intent bileşeni ile sağlarız. Hatta farklı bir uygulamada bulunan bulunan bir bileşeni bile bu şekilde başlatabiliriz. Örneğin birine fotoğraf göndermek istediğimizde karşımıza gönderebileceğimiz uygulamalar gelir.İşte bunu Intent nesnesini kullanarak sağlanır.

Uygulama Temelleri

Android uygulamaları ağırlıklı olarak Java ve Kotlin programlama dili ile yazılabilmektedir. Android SDK(Software Development Kit) araçları yazılan kodu derler. Derlenen bu kodlar “.apk” uzantılı bir dosya içine eklenir. APK(Android Application Package), ile uygulamayı cihaza yükleyebiliriz. Yani aslında APK bir setup dosyası gibidir.

Cihazlara yüklenen her bir uygulama kendi güvenlik çemberinde yaşamını sürdürür. Biz bu çembere sandbox diyoruz. Uygulama sadece kendi bileşenlerine erişim sağladığı için çok güvenli bir ortam sağlar. Uygulamalara izin verilmediği sürece sistem istenilen parçalara erişim sağlayamaz. Örneğin kişilere veya galeriye erişmek için Manifest dosyasına izin eklememiz gerekir. İzin eklenmediği sürece kişilere veya galeriye erişim sağlanamaz.

1.Activity(Etkinlik)

Activity bir uygulama bileşenidir. Bu bileşen kullanıcılar ile uygulama arasındaki iletişimi sağlar ve kullanıcıların uygulama içerisinde işlemler yapmasını sağlayan tek bir ekranı temsil eder. Activity, bir sınıftır. Uygulamamızda arayüz olmasını istediğimizde oluşturulan sınıfı Activity sınıfını kullanarak oluşturabiliriz. Cep telefonlarında arama yapmak, mesajlaşmak, fotoğraf çekmek için arayüze ihtiyacımız vardır. İşte bu ihtiyacımızı Activity bileşeni sağlar.

2.Service(Servis)

Kullanıcıdan bağımsız olarak arkaplanda uzun süren işlemlerimizi yapmamızı sağlayan ve arayüzü olmayan bileşenlere Service(Servis) denir.
Servisler, genel olarak uzun süren işlemlerin yapılmasını sağlamak için geliştirilen bir bileşendir. Daha hızlı olması için bir arayüze sahip değildir. Servisler aslında kullanıcıların isteği doğrultusunda geliştirilmiştir. Örneğin hem müzik dinleyip hem telefonda farklı işlemler yapmamız Servisler sayesinde olan bir durumdur. Yani müzik uygulaması Servis ile tasarlanmasa müzik uygulamasını kapattığımız gibi müzik de kesilirdi.Servis oluşturmak için Service sınıfı kullanılır.

3. Content Providers(İçerik Sağlayıcılar)

Content Providers, uygulamalar arası veri iletimini sağlayan bileşendir.Verileri, SQLite veritabanı, web gibi depolama birimnlerine depolayabilir ve uygulamanız ile bu verilere erişebilirsiniz. Bu bileşenlerle, diğer uygulamalar bu verileri sorgulayabilir ve değiştirebilir. Örneğin, Whatsapp uugulaması telefonumuzdaki kişi listesine içerik sağlayıcılar ile erişebiliyor. Uygun izinler ile uygulama bu bilgilere erişebiliyor ve bu verileri elde edebiliyor.

4.Broadcast Receivers(Yayın Alıcılar)

Android sistem tarafından veya diğer uygulamalardan sistem genelinde yapılan duyurulara cevap veren bileşendir. Örneğin bataryanın azalması, cihazın açılması veya indirme işlemi tamamlandığında sistem tarafından bir duyuru yapılır ve uygulamamızda bu sayede haberdar olur. Yayın Alıcı oluşturmak için BroadcastReceiver sınıfı kullanılır.

Ürün Sipariş Formu

  ETİKETLER:
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.