Site Rengi

Php yazılım dili nedir? Ne İşe yarar ?

02.01.2020
1.304
Php yazılım dili nedir? Ne İşe yarar ?

Başlangıçta php dilinin açılımıyla başlıyalım. Php dilinin eski açılımı Personal Home Page (PHP) yani “Kişisel Anasayfa” iken şimdi ise açılımı Hypertext Preprocessor’dur. Php geniş bir kitle tarafından kullanılan HTML içine yazılabilen bir betik dildir. Php’yi Javascript gibi kullanıcı tarafında çalışan dillerden ayıran özelliği ise server(sunucu) tarafında çalışmasıdır. Php ile yazılmış bir web sayfasında php kodları server side yani sunucu tarafında çalıştırılır ve bu php kodları istemci tarafından görünülemez ama çalıştırılan sorguların sonuçlarını kullanıcılara yani bizlere gösterilir ve browserler(Tarayıcılar) tarafından yorumlanabilir. Kodlanan sitelere dinamik web siteleri de denmektedir.

Php Veritabanları ve Veritabanları İlişkileri

PHP’nin en gelişmiş ve en güçlü özelliklerinden biri, bulunan geniş veritabanı (Database) desteğidir. Mysql Veri tabanı ile yüksek bir hızla çalışabilir ve bunun yanında Oracle, MSSQL gibi veritabanlarıyla (Database) da güvenli bir şekilde çalışabilir. 

PHP Yazılım Dilinin Avantajları Nelerdir?


▬ Ücretsizdir. Herhangi bir lisans ücreti ödenmesine gerek yoktur.
▬ Açık kodlu olması sebebiyle sürekli geliştirilir.
▬ İnternet üzerinden ücretsiz PHP dersleri alınabilir. Ayrıca çok geniş bir PHP kütüphanesine ulaşmak mümkündür. Kod veya kaynak sıkıntısı yaşanmaz.
▬ PHP, tüm işletim sistemleri içerisinde çalışabilir.
▬ MySQL, MSSQL, Oracle gibi veri tabanları yanı sıra birçok veri tabanı ile çalışabilir.
▬ PHP çalışma mantığı karmaşık değildir. PHP yapısının ve kullanımının karmaşık olmaması da onun kolay şekilde öğrenilmesini sağlar.
▬ PHP kodlarını yazmak için notepad gibi basit bir kelime işlem programı bile yeterlidir.


PHP Programlama Dilinin Kullanım Alanları Nerelerdir?

PHP, web sitelerinin arka planlarında yani sunucu tarafında çalışarak bazı işlemler yerine getirir. PHP ile yazılan işlemler tarayıcılar (browserler) tarafından yorumlanır ve burada bazı sonuçlar üretilir. Bu sonuçlarla da HTML, CSS ya da JavaScript tarzı betik dillerin daha görsel ve kullanışlı olması sağlanır. Bu şekilde kodlanan web sitelerine de dinamik web siteleri denilir.

ETİKETLER: , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.